ana sayfa
Elma Anaokulu ozellikleri
fiziksel duzenleme
egitim
aktif ogrenme
gunluk program
olumlu disiplin
okul-aile isbirligi


   
ELMA ANAOKULU'NDA UYGULANAN EĞİTİM PROGRAMI
Elma Anaokulu'nda uygulanmakta olan eğitim programı dünyada etkinliği kanıtlanmış olan eğitim programlarının derlenmesinden oluşturulmuştur. Eğitim programının oluşturulmasında ülkemiz eğitim sisteminin ihtiyaçları da göz önünde tutulmuştur.

Okulöncesi dönemdeki çocuklarımızın eğitiminde temel amacımız, onların çok yönlü gelişimlerini desteklemektir. Bir başka deyişle, tüm gelişim alanları (bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal) hedeflenmektedir. Yuvamızda hem tüm çocuklar için bu genel hedefler yaşlarına uygun olarak belirlenmekte, hem de her çocuk için bireysel amaçlar aile ile birlikte saptanmaktadır.

Eğitim Programlarımızın uygulanmasında dikkat ettiğimiz bir başka konu da, çocuklarımızın gelişim düzeyleri, ilgi alanları ve ihtiyaçlarına göre esneklik sağlayabilmektir.

Eğitim Programımızın olmazsa olmaz noktasından ilki ve en önemlisi aktif öğrenmedir. Yuvamızda uygulamakta olduğumuz program sürekli olarak çocukları denemeye, sorgulamaya, ezbere değil yaşayarak öğrenmeye teşvik etmektedir. Yuvamız fiziksel olarak çocukların aktif öğrenmesini desteklemek üzere donatılmış ve düzenlenmiştir. Çocukların yaşayarak öğrenebilmesini sağlamak için malzemelerin bol, çeşitli, çok yönlü kullanılabilir olması ve çocuklarca ulaşılabilir olması çok önemlidir. Yuvamızdaki fiziksel düzenleme de bu gereklilikler göz önüne alınarak yapılmıştır.

Elma Anaokulu'nda düzenli bir günlük program uygulanmaktadır. 9:30-16:30 arası süren günlük programımız çocukların gelişim düzeyleri, bireysel ihtiyaçları dikkate alınarak düzenlenmiştir.

Bilgisayar kösesi Okulöncesi yaşlardaki çocukların gelişimleri ile ilgili olarak en önemli noktalardan birisi de disiplindir. Pek çok çocuğun yer aldığı yuva ortamlarında disiplin, pek çok kez halledilmesi gereken önemli bir sorun olarak yer alabilmektedir. Elma Anaokulu'nda disiplin pek çok okuldan farklı olarak algılanır. Ortaya çıkabilen sorunlar birer öğrenme deneyimi olarak ele alınmakta ve çocuklara olumlu davranışlar kazandırmak için YALNIZCA ve SÜREKLİ olarak Olumlu Disiplin Yöntemleri kullanılmaktadır.

OKULA HAZIRLIK
Elma Anaokulu eğitim programı kapsamında "okula hazırlık" bölümü de yer almaktadır. Okula hazır olmanın sadece okuldan bir yıl önce yapılacak çalışmalarla sağlanmasının doğru olmadığına inandığımız için Okula hazirlik çalismalari bu program üç yıla yayılmıştır. El göz koordinasyonu, kavramlar, okuma yazma öncesi ve matematik öncesi becerilerin hedeflendiği bu çalışma çocukların yaşlarına uygun süre ve düzeyde sürdürülmektedir.
Bir yıl sonra okula başlayacak olan çocuklar ek özel bir çalışmaya da katılmaktadırlar. Böylece bir yıl sonra ilköğretim sıralarına oturduklarında orada verilecek eğitime en kolay şekilde adapte olmaları ve öğretim hayatlarına başarılı bir başlangıç yapmaları sağlanmaktadır.